Як подолати хвилювання та тривожність перед НМТ

Дата: 12.04.2024 10:49

Тривога перед НМТ – це поширене явище, яке може вплинути на учнів будь-якого рівня підготовки. Через психологічний тиск абітурієнти хвилюються, роблять помилки, втрачають час і можуть скласти іспит гірше ніж зробили б це в спокійних умовах.

Звідки береться тривога?

Страх перед іспитом виникає з декількох причин, і важливо зрозуміти, що цей емоційний стан є звичайним явищем. Він навіть може бути корисним, якщо здатність заспокоїтися дозволить учневі краще справитися з ним. Хвилювання свідчить про те, що організм мобілізував свої ресурси для вирішення завдання. Тривогу перед іспитом можуть викликати різні чинники:

• Страх невдачі. Учні можуть переживати, що не зможуть справитися з тестом і отримають погані оцінки. Це може бути пов'язано з недостатньою підготовкою або невпевненістю у своїх здібностях.

• Тиск з боку батьків та вчителів. Батьки та вчителі можуть ставити великі очікування щодо успіху на тестах, що створює додатковий стрес для учнів.

• Соціальний тиск: Учні можуть переживати через критику від своїх однолітків, якщо не вдасться справитися з тестом належним чином.

• Фізіологічні фактори. Тривога може зʼявлятися від недостатньої кількості сну, харчування і від втоми.

• Попередні негативні досвіди. Якщо учень мав поганий досвід на контрольних і самостійних у минулому, це може збільшити тривогу перед майбутніми тестами.

Як справитися з тривогою перед НМТ?

Розвʼязуйте тестові  НМТ

Пробні тести дозволяють учням ознайомитися з форматом тестів НМТ. Вони схожі на реальні завдання і допомагають учням зрозуміти, як будуть виглядати питання тесту. До того ж практика покращує швидкість розвʼязання. Вона допомагає учням навчитися працювати в умовах обмеженого часу, що є важливим аспектом НМТ.

Ще одна перевага - виявлення слабких місць. Пробні тести допомагають ідентифікувати слабкі місця в знаннях учня. Відповідно до результатів пробного тесту, учень може зосередити увагу на певних темах або розділах, щоб покращити свої знання перед реальним НМТ.

Пробні  НМТ знижують страх перед невідомістю. Учні, які мають досвід роботи із пробними тестами, почуваються більш впевненими у своїх здібностях і менше хвилюються під час реального тесту.

Здоровий сон

Здоровий сон допомагає знизити рівень стресу в організмі. Коли ви відпочиваєте належним чином, ризик серйозного стресу теж зменшується. Крім того, сон допомагає організму відновлювати фізичну та емоційну енергію. Після відпочинку, учні почувають себе більш зарядженими, що допомагає заспокоїтися перед важливим іспитом.

Також стабільний розпорядок дня підвищує здатність учня до зосередження і уваги. Це особливо важливо під час НМТ, коли потрібно триматися фокусу на завданнях протягом тривалого періоду часу.

Спробуйте дихальні вправи перед початком НМТ

Дихальні вправи перед іспитом можуть допомогти заспокоїтись і знизити рівень тривоги. Коли людина переживає стрес або тривогу, її дихання стає швидшим і частішим. Це може ще більше поглиблювати відчуття тривоги та страху. Однак, зосереджене і свідоме виконання дихальних вправ може збалансувати дихання і сприяти заспокоєнню нервової системи.

Є багато дихальних вправ, які допоможуть заспокоїтися в день іспиту. Одним з них є "квадратне дихання". Ось що потрібно зробити:

1. Повільно вдихнути, рахуючи до чотирьох.

1. Затримати дихання, рахуючи до чотирьох.

2. Повільно видихнути, також рахуючи чотирьох вдихів.

3. Зробити паузу, знову рахуючи до чотирьох.

Цю вправу рекомендується повторювати декілька разів. Вона допомагає наситити мозок киснем і зробить думки більш ясними перед іспитом.

Відволічіться

Спробуйте на кілька хвилин зосередити свою увагу не на власному стані, а на навколишньому середовищі. Оберіть один із предметів, який бачите, і спробуйте подумки описати його. Наприклад так: "Ось цей стіл виготовлений із дерева з візерунком на поверхні. Він стоїть біля вікна, а на ньому розташована книжка з коричневою обкладинкою”. Така вправа дозволяє перезібратись думкам і запустити мозок знову.

Підготовка до НМТ не повинна обмежуватися лише повторенням матеріалу. Важливо також готуватися психологічно, щоб бути впевненим у власних силах і правильно реагувати на тривожність.

Проходьте пробні тести в максимально близьких до реальних умовах, щоб звикнути до атмосфери іспиту. Подбайте про стабільний режим дня, щоб зменшити вплив стресу і втоми. На самому іспиті можна спробувати дихальні вправи, зокрема "квадратне дихання", яке допомагає заспокоїтися і наситити мозок киснем.

Психологічна підготовка має важливу роль під час контрольних, іспитів, НМТ . Цей фактор справді впливає на результат, але все ж ключовим залишається рівень знань.

Хвилюватися — це нормально. Навіть учні, які виглядають непорушно, в середині можуть відчувати занепокоєння. Здорова людина завжди хвилюється у відповідальний момент, це потрібно організму. Але ми можемо контролювати свої емоції, якщо навчитися  це робити.