Як захистити особисті кордони
Кожна людина має право на особисті кордони
Ви повинні мати не тільки право використовувати і створювати особисті кордони. Ваші кордони діють як фільтри, що дозволяють те, що є прийнятним у вашому житті і, що немає. Якщо у вас немає меж, що захищають і визначають вас, ви прагнете отримати це почуття цінності від інших.
Визначте дії і моделі поведінки, які ви вважаєте неприйнятними
Нехай інші знають, коли вони перетнули межу, діяли недоречно, або зневажали вас в будь-якому випадку. Не бійтеся нічого, щоб розповісти іншим, коли вам потрібно емоційний і фізичний простір.
*Стратегія захисту особистих кордонів*
* Визначте свої межі*
Передусім для успішного захисту кордонів важливо чітко розуміти, що для вас насправді має значення. Це можуть бути емоційні, фізичні, інтелектуальні, сексуальні, фінансові межі.
* Будьте впевнені у своїх правах*
Пам'ятайте про своє право на власні кордони. Ніхто не повинен порушувати їх без вашого дозволу.
* Використовуйте чіткі висловлювання*
Щоб не було непорозумінь, говоріть максимально чітко: "Мені важливо, щоб..." чи "Я впевнений (-а), що...", "Мені потрібно…" — це сприятиме ефективній комунікації.
* Не виправдовуйтеся*
Слід розуміти, що необов'язково виправдовуватися за те, чому вам важливо захищати свої кордони. Просто висловіть свою позицію та почуття без зайвих пояснень.
* Будьте наполегливими*
Наполегливість у вираженні своїх кордонів важлива. У протилежному разі оточення не буде ставитися до ваших кордонів як до чогось серйозного, принципового.
* Поважайте кордони інших*
Як і ви, інші мають право на свої кордони. Поважайте їхні рішення та демонструйте взаємну повагу.
* Будьте терплячими із собою*
Майстерність захисту кордонів — це поступовий шлях. Можливо, вам знадобиться час, щоб розібратися в собі, та знайте, що кожен крок уперед — це крок до вашого особистого успіху.
*Пам'ятайте: встановлення меж — це, по суті, спосіб турботи про себе, як, наприклад, збалансоване харчування й фізичні вправи.